3 sposoby, jak szybciej wdrażać to, o czym przeczytasz?

3 sposoby, jak szybciej wdrażać to, o czym przeczytasz?
Po książki biznesowe, nawet jeśli sięgamy dla przyjemności, to również po to, aby się z nich czegoś nauczyć. Warto zatem zadbać o to, by poznawane treści zacząć szybciej wdrażać. A może do tej pory raczej skupialiście się na czytaniu, niż na wdrażaniu? Może było to dobrą wymówką: czytam, więc się rozwijam?
Od dziś zatem “Czytaj i działaj”. A jak zrobić to skutecznie?
1.  Wybieraj książki, których teraz potrzebujesz.
Określ, jakie wyzwania stoją przed tobą w biznesie, jakie kompetencje potrzebujesz rozwinąć, jaki obszar poznać, lub kto zrobił podobne rzeczy do tego, co sam chcesz osiągnąć. Wybieraj mądrze – w końcu tyle książek jest na rynku, więc szkoda marnować na nie czas, skoro mają ci się nie przydać. Zdecyduj, czego potrzebujesz w tej chwili i korzystaj z rekomendacji innych przedsiębiorców.
2. Rób zadania i notatki.
Pomyślisz może: “Notatki z książki? Przecież nie jesteśmy na studiach”. Natomiast robienie notatek znacznie zwiększa twoją zdolność zapamiętania treści. Sprawia, że zatrzymujesz się na chwilę. Możesz zapisywać nie tylko ciekawe cytaty, ale przede wszystkim swoje przemyślenia. A jeśli autor rekomenduje jakieś ćwiczenie, doświadczenie czy też radę do wdrożenia, warto to zrobić od razu i zapisać wnioski. W końcu książki biznesowe i rozwojowe są trochę jak nasze indywidualne studiowanie według własnego programu – korzystaj z nich efektywnie.
3. Nie zmuszaj się do czytania książki od deski do deski. Skoro interesuje cię rozdział o social mediach, zacznij od niego, zamiast przedzierać się przez inne. Możesz też postanowić, że po przeczytaniu dajesz sobie czas na zastosowanie poznanych metod, a dopiero potem na decyzję, jaki inny rozdział z tej książki będzie dla ciebie teraz wartościowy. A może podejmiesz decyzję, że chwilowo żaden i sięgniesz po inną pozycję, bardziej odpowiednią w tym momencie.
Kamila Kruk
Kobieta przedsiębiorcza, partner w Wydawnictwie i firmie OSM Consult. Redaktor Naczelna portalu Świat Coachingu. Trenerka rozwoju osobistego, akredytowany coach ICF. Od 10 lat zajmuje się tym zawodowo prowadząc szkolenia grupowe i treningi indywidualne.