Dlaczego nie warto czytać książek od deski do deski?

Dlaczego nie warto czytać książek od deski do deski?
Czy ty też byłeś uczony, że książki się szanuje? Książka jest ważna, więc trzeba ją czytać w całości, nic nie omijając?
Może miało to dobre zastosowanie do lektur szkolnych czy też powieści, ale książek rozwojowych i biznesowych nie zawsze warto czytać od początku do końca i w całości. Dlaczego?
1. Podstawowe wprowadzenie.
Często początek książki to wprowadzenie w temat dla początkujących. Zatem zamiast marnować czas i zniechęcać się ponownym powtarzaniem podstaw przejdź do dalszej części.
2. Taka książka ma ci pomóc.
Sięgasz po nią raczej nie dla rozrywki, tylko po wiedzę, poradę. Zatem zacznij od przejrzenia spisu treści lub po prostu przekartkowania książki. Szukaj tego, co w danym momencie cię interesuje. Może dzięki tej radzie już dziś zoptymalizujesz swoje działanie lub zarobisz więcej. Może warto przeczytać tylko ten jeden rozdział.
3. Zaciekawienie
Nie raz słyszałam też historię, gdy początek książki tak zniechęcał, że ludzie odkładali książkę sfrustrowani. Zaczęcie od rozdziału, który cię interesuje, może nie tylko spowodować, że od razu wdrożysz proponowane rozwiązania, ale też zachęci cię to, aby dać szansę innym częściom danej lektury. Przykładowo książkę Todda Henry’ego “Kreatywność na zawołanie” polecam czytać od rozdziału 7 do końca, a dopiero potem wrócić do początku i ta kolejność zdecydowanie bardziej przypada do gustu czytelnikom 🙂
4. Książki biznesowe czy rozwojowe najcześciej nie są lekkimi powieściami. Zawierają dużo inspiracji, pomysłów, rozwiązań, konkretnych wskazówek albo zadań do wykonania. Warto sobie dać na nie czas – zarówno na wykonanie, wdrożenie, jak i przemyślenie. W końcu po to sięgamy po książkę, aby czego się nauczyć i nową wiedzę wdrożyć. Zamiast pędzić ze skończeniem książki, daj sobie czas na jej przemyślenie i sprawdzenie w praktyce.
Kamila Kruk
Kobieta przedsiębiorcza, partner w Wydawnictwie i firmie OSM Consult. Redaktor Naczelna portalu Świat Coachingu. Trenerka rozwoju osobistego, akredytowany coach ICF. Od 10 lat zajmuje się tym zawodowo prowadząc szkolenia grupowe i treningi indywidualne.