Moje książki 2016

Moje książki 2016

W zeszłym roku zrobiłam wpis na temat przeczytanych przeze mnie książek, dodając do nich krótkie rekomendacje. W tym roku kontynuacja, bo to również dla mnie ciekawe zestawienie całoroczne. Postanowiłam je zrobić pomimo tego, że 2016 nie zaczął się jakoś szczególnie obficie czytelniczo, choć książek w moim życiu nie brakuje. W związku z rozwojem wydawnictwa i rozszerzeniem się moich obowiązków redaktorskich czytam maszynopisy, tłumaczenia i redaguję, więc czytania mam, aż nadmiar. Dlatego w zestawieniu znajdą się też książki, które czytam z tych względów.
No to zaczynamy:

1. “Cud uważności” – mała książeczka. Trochę jak podręcznik do bardzo prostych ćwiczeń na uważność. Autor opisał też podejście do mindfullness i historie pokazujące korzyści z wprowadzania więcej uważności w naszym życiu.

2. “#Zapytaj Garyego” (“#AskGaryVee”) Gary Veynerchuk – to już 4 książka Gary’ego, ale tym razem wydawana w naszym wydawnictwie. To zbiór ponad 350 pytań i odpowiedzi z odcinków YT Show #AskGaryVee. Luźna, z humorem, pokazująca sposób myślenia, ale też wiele wskazówek, jak fukcjonować w biznesie, mediach społecznościowych i w całym życiu.

3. “Przedsiębiorca w podróży” Dawid Dudek, Kamila Kruk, Marcin Osman – to książka, która ukaże się dopiero w marcu, ale pomimo, że jestem współautorką, sama czytając ją i układając poznałam kilka niezmiernie wartościowych wskazówek. Zdecydowanie polecam, bo również skorzystają z niej przedsiębiorcy, którzy nie podróżują i podróżnicy, którzy nie prowadzą firmy, ale szczególną wartością będzie dla każdego podróżującego przedsiębiorcy, zwłaszcza jeśli marzy mu się efektywne workation.

4. “Ty postaw na zmianę, my pokażemy ci, jak jej dokonać” Sebastian Kotow i Brian Tracy – książka trafiła w moje ręce na wieczorze premierowym. Właściwie zaczęłam słuchać audiobooka, jednak wciągnięta w temat sięgnęłam również po książkę. Byłam dość sceptyczna, bo książek o podobnej tematyce czytałam mnóstwo, jednak było to ciekawe przypomnienie, trochę inne uporządkowanie znanych treści, odświeżenie wiedzy. Znalazło się też kilka rzeczy, których nie znałam lub o nich zapomniałam.

5. “Do roboty!” Steven Pressfield – kolejna niewielka książeczka, a z taką mocą. Okładką zupełnie nie zachęca. Głównie o tym, jak opór wpływa na nas i powoduje nasze niedziałanie. Autor wyrzuca nas poza schematy myślenia. Rekomenduje nam odwrotność tego, co zwykle robimy: Pozostań głupi. Zaufaj zupie. Zacznij, zanim będziesz gotowy.
Trochę nie podobam mi się chaotyczne wydanie: różne czcionki, wielkość tekstu i pewnie można by to zrobić lepiej i ciekawiej, co nie zmienia jednak faktu, że ta chaotyczna forma urozmaica tekst i ułatwia czytanie.

6. “Możesz uzdrowić swoje życie” Louise L. Hay – temat zdrowia i naszego podejścia do siebie, swojego ciała i chorób. Bardzo ciekawa pozycja, o której wspominało mi już wiele osób. Można powiedzieć, że książka dotyczyć psychosomatyki, ale byłoby to uproszczenie, bo Louise wychodzi od podstaw naszego dobrego czucia się ze sobą.

7. Jak grać, żeby wygrać w biznesie?” Mark Cuban – to nasza kolejna książka, która już w czerwcu ukaże się w Polsce. Mark Cuban opisuje w niej swoje przygody (to chyba najlepsze określenie) biznesowe. Pierwsze prace, pierwsze biznesy, sukcesy i porażki, strzały w dziesiątkę i zrobione głupoty. Wskazuje zasady, którymi on kierował się na różnych etapach rozwoju swojej kariery.

8. “Elementarz stylu” Katarzyna Tusk – książka kupiona z ciekawości, bo podobno ładnie wydana. Dla mnie jest to taki podręcznik dla kobiet, które chcą mieć szafę bardziej minimalistyczną, a zarazem klasyczną. Przewodnik krok po kroku jak to zrobić. Ja pochłonęłam tą książkę w popołudnie, bo wiele fragmentów po prostu skanowałam wzrokiem w poszukiwaniu czegoś, co mnie zainteresuje.
Na uwagę zasługują ładne zdjęcia jak na blogu autorki i ciekawa, materiałowa okładka.

9. “Social media START” Jason Hunt – naprawdę dobry podręcznik dla blogera. Głównie dla takiego, który jeszcze nie ogarnia wszystkich platform społecznościowych. Dużo wartościowych rad, wskazówek, konkretnych narzędzi, ale też przełamywania sposobów myślenia. Fanką Kominka nie byłam, ale w wersji Jason Hunt lubię i pewnie pokuszę się o przeczytanie jeszcze czegoś.

10. “Jesteś ważna” Marta Kaim

11. “Power of broke” Daymond John

12. “Pokochaj siebie. Ulecz swoje życie. Ćwiczenia” Louise L. Hay

13. “Uwolnij ptaka” Beata Jurasz

14. “Fioletowa krowa” Seth Godin

15. “Angażujący lider” Ewa Błaszczak, Piotr Kolmas, Sławomir Błaszczak

16. “Rozmyślnik Jacka Walkiewicza” Jacek Walkiewicz – wkrótce w sprzedaży.

17. “Superwizja w coachingu”

18. “Siła odwagi” Edyta Gabryś

19. “Twój ruch” Josh Altman

20. “Drobiazgi” Karolina Kulińska

21. “Remote” 37signals

22. “Kod uzdrawiania”

23. “Tajemnice aury ludzkiej”

W ostatnim czasie coraz częściej sięgam też do książki po wybrane fragmenty, czytam ją kawałkami lub wracam do dawnych tytułów, dlatego poniżej lista tych tytułów, które są u mnie na liście “w trakcie czytania”:

1. “Pochwała powolności” Carl Honore

2. “Elon Musk”

3. “Ekonomia wdzięczności” Gary Vaynerchuk

4. “Coaching marki osobistej”

5. “Sztuka minimalizmu”

6. “Błysk”

7. “Praktyka brandingu” Maciej Tesławski & Partnerzy

i pewnie jeszcze kilka, ale często sięgam, znajdę kawałek dla siebie, lub wracam do już przeczytanej i ponownie odkładam.

 

Kamila Kruk
Kobieta przedsiębiorcza, partner w Wydawnictwie i firmie OSM Consult. Redaktor Naczelna portalu Świat Coachingu. Trenerka rozwoju osobistego, akredytowany coach ICF. Od 10 lat zajmuje się tym zawodowo prowadząc szkolenia grupowe i treningi indywidualne.